Kaymakamımız Sayın Meral UÇAR, M.Ö. 685 ve 650 tarihleri arasında Urartu Karallığının başında bulunan II.Rusa tarafından bugünkü ilçemiz sınırlarında inşa edilen Ayanıs Kalesindeki kazı çalışmalarını yerinde inceledi.
        Kaymakam UÇAR, ilçemiz Ağartı Mahalleinde bulunan ve 28 yıldır kzı çalışmalarının sürdüğü Ayanıs Kalesini, beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Muammer UZUN, Göllü Karakol Komutanı Astsubay Bekir CANÇEVİÇ, Yazı İşleri Müdürü Cihan GÜZEL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ubeydullah ARVAS ile birlikte gezerek kazı başkanı Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI'dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.
       Kazı alanında çalışmalar devam ederken gerçekleşen ziyarette Kaymakam UÇAR ve beraberindekilere detaylı bilgi aktaran Prof. Dr. IŞIKLI Ayanıs Kalesinde hergün farklı bir tarihi eserin ortaya çıkarıldığını söyledi.
        Prof. Dr. IŞIKLI kalenin kaçak kazılara ve doğa koşullarına karşı korunması gerektiğini vurgulayarak, Ayanıs Kalesi, taş ve kerpiç işçiliğinin yanı sıra, tapınak bölümündeki süsleme ve surlardaki kabartmalarla dünya üzerindeki en önemli ve özel Urartu tapınaklarından biridir.
        Kazı alanında, farklı illerden arkeologlar ve sosyoloji bölümü öğrencileri ve restoratörlerin bulunduğunu vurgulayan Prof.Dr. IŞIKLI daha önceki yıllarda İŞKUR'un iş imkanı sunduğu bölgedeki vatandaşların desteği ile çalışmalarımız daha hızlı ilerleyebiliyordu.Bu yıl böyle bir imkan sağlanmadı.Bu konuda beklediklerini ifade etti.Kaymakam UÇAR, kalede yürütülen çalışmaları yerinde görmek amacıyla bölgeye bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, Ayanıs Kalesinin zenginlikleri ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Bizde bunu yerinde görmek için geldik.En güzel taş ve süsleme sanatları burada var. İnşallah buradaki eserler en kısa sürede çıkarılır ve halkımıza sunulur dedi.